Prosinec 2014

Příběh o 47 róninech

29. prosince 2014 v 8:00 | Loan |  Ásie
Příběh o 47 róninech (samuraj bez pána) je v japonštině znám jako Čúšingura (Pohádka o věrných přívržencích). Je to jeden z nejpopulárnějších samurajských příběhů v Japonsku. Skutečnost, že je příběh pravdivý, hraje významnou roli v jeho dlouhotrvající apelaci.
Příběh 47 róninů, též známý jako 'Čúšingura' pochází z názvu divadelní hry kabuki vytvořena před 50 lety po Akou incidentu (Událost je označována jako Akou vendeta nebo jako Meidži Akou incident. A tahle událost je právě známa jako Čúšingura.). Japonští historici tohle popisují jako 'Legendu', pomsta 47 róninů se samozřejmě odehrávala v Japonsku a je konečným vyjádřením samuraje kodexu cti, Bušidó (Je to samurajský morální kodex, který obsahuje pravidla základního chování. Bušidó v překladu znamená cesta válečníka.).
Příběh začal 21. dubna roku 1701, kdy lord Asano Naganori, Daimjó (označení pro japonské členy vysoké šlechty) Akoua byl donucen spáchat rituální sebevraždu, (harakiri, anebo také seppuku) protože vytasení meče uvnitř císařského paláce bylo zcela nemyslitelné, za napadení Kiry Jošinaky v Edo (dnešní Tokio) hradu, hrubý a arogantní mistr ceremonie pod šogunátem (vojenští vládci Japonska) Cunajoši Tokugawou. Stalo se tak, protože Kira veřejně urážel a ponižoval lorda Asana. Dle tehdejších zákonů byl majetek lorda Asana zkonfiskován a všech jeho 321 samurajů bylo propuštěno, čímž se stali róniny. A protože šogunát Tokugawa předpokládal, že se róninové budou chtít mstít, přikázal propuštěným samurajům, aby se nemstili. Poté kapitán Oiši Kuranokuse svolal tajnou poradu, které se zúčastnilo celkem 59 róninů. Z toho 13 róninů poslali zpět ke svým rodinám. Ještě před tajnou poradou, se rozvedl se svou ženou, aniž by jí nijak seznámil s plánem a poslal jí k jejím rodičům spolu s jeho dvěma syny. Jeho starší syn Čikara se rozhodl, že zůstane a bude bojovat po boku svého otce, tehdy mu bylo pouhých 16 let.
47 věrných róninů, pod vládou lorda Asana, za rok naplánovali útok na sídlo lorda Kiry. Útok se uskutečnil 14. prosince roku 1702. Při nočním zasněženém prosinci zaútočili na jeho sídlo, přičemž útok všechny překvapil. Róninové v bitvě zlikvidovali více než 100 Kirových vojáků, aniž by přitom ztratili jediného muže. Lordu Kirovy poté byla hlava sťata Asanovovým nožem, za to že odmítl provést seppuku. Jeho hlavu poté zabalil do kusu látky a položil na náhrobek lorda Asana. V chrámu Sengakudži všech 47 róninů očekávalo Tokugawovy rozkazy.
Po několika dnech šogunát Cunajoši rozhodl, že všem 47 róninům povolí provést seppuku a zemřít tak jako bojovník a ne jako oběšený zločinci. Jen jediný z róninů, pravděpodobně syn Oišina, Čikara byl ušetřen trestu. Šogunát Cunajoši nechtěl, aby jeho rod zanikl. Seppuku 46 róninů se uskutečnilo 4. února roku 1703. 46 róninů bylo pohřbeno v místě svého posledního útočiště v chrámu Sengakudži.
Pomníky 47 róninů, kde jsou pohřbeni v Tokiu, Sengaku-ji chrám

Smrt věrných róninů je v Japonsku každoročně oslavován 14. prosince při Gišisai festivalu, kdy jsou ulice vyzdobeny lucernami. Chrám Sengakudži v Tokiu navštíví tisíce turistů, chodí na místo odpočinku 47 róninů a vzdávají jim hold jejich oddanosti k Bušidó. Na každém náhrobku je i vyryto, v jakém věku zemřeli. A dnes je to už přes 300 let, co se tato nezapomenutelná událost v Japonsku stala.
A vánoční dárek je tady. No jo, nejspíš jste čekali něco mnohem lepšího, než jen pár přeložených slov naprosto nepodstatného příběhu. Důvod, proč jsem tenhle příběh přeložila je ten, že mi přišel naprosto úžasný, dechberoucí (ne doslovně) a řekla jsem si, že by to některé z vás taky mohlo zajímat. A sice... pár chvil trvalo, než jsem text přeložila, samozřejmě je toho daleko více. Celý příběh by byl tak na pět až sedm stránek (klidně i víc), ale tohle mi přijde jako nejzajímavější a nejdůležitější z příběhu vůbec. Nicméně, doufám, že jsem to nepřekládala zbytečně, a že jste si čtení krásně užili. :-)
Tím pro dnešek končím, uživejte vánočních prázdnin na plno. Loučí se,

Commision 3. - Sandra Blau

27. prosince 2014 v 16:00 | Loan |  objednávky
Uíííííí, zdravím vespolek! :-D
Přicházím s další hotovou objednávkou, a to pro Sandru.
Výmluva, proč mi to tak trvalo, je ta, že se mi vypnul počítač a tvou objednávku jsem měla už skoro hotovou. Takže jsem to dělala zase od znova, i když jsem po tak tvrdé práci byla celkem líná. Snad mě chápeš. :-D
Na druhý pokus jsem se tentokrát snažila víc a pro jistotu si to ukládala každou minutu. Nakonec se mi to na podruhé už nevyplo a vše dopadlo dobře *yaaay happy end!*. Takže je to konečně tady *slzy štěstí po tvrdý práci* a snad do posledního bodíku. Fakt mě to bavilo, zvlášť kvůli tomu, jaká měla postava jednoduchý outfit. Takže se Sandra dělala úplně nádherně. Na závěr bych napsala snad už jen, doufám, že se líbí. Kdyby něco nedej bože chybělo, určitě napiš o opravu. :-)

Dáreček od Penny

26. prosince 2014 v 18:00 | Loan |  zbytek
Tímto článkem bych chtěla Penny opět moc poděkovat, za nádherný dárek/obrázek k Vánocům! :-)

Winter Anime 2014/15

25. prosince 2014 v 16:00 | Loan |  anime | manga
Zimní anime tabulka na rok 2014/15, pro zvětšení klikněte na tabulku. :-)
(Yááááy, Naruto: The Last!)

RPC 0.48

22. prosince 2014 v 23:50 | Loan |  RPC/OC
Po dlouhé době opět přidávám pár obrázků, starých i nových, které jsou dělané většinou z nudy. Samozřejmě bych to nebyla já, kdybych opět neměla milióny dalších nových postav. :-D

Shiritagaru Sorakage
-patří do klanu Sorakage (čehož jste si určitě nevšimli :D)
-zkráceně jí říkají Shiri, Shirita anebo Shigaru, nejčastěji Shirita
-Shiritagaru znamená zvědavý
-pochází ze Zvučné
-má o 2 roky mladší sestru Ainaru
-Sorakage je skupinový klan, takže nepatří mně, pouze postavy, které do tohoto určitého klanu dávám. Má i vlastní kekkei genkai, který můžete zrovna vidět níže. No... asi jste to nepochopili, co? (Na vysvětlování jsem strašná.) :D
P.S.: To dole pod rty nemají být piercingy (aspoň podle mého ne).

Futaba Botan Amai
-přezdívají ji Bibi
-Futaba znamená dvoulístek, Botan znamená pivoňka (prý muž. jméno), Amai má zas význam sladký
-pochází z Konohy a patří do 1. hlavní rodiny Amai, má další 3 starší bratry (Fuyu, Teichi a aniki (znamená nejstarší bratr) Sou)
-a úplně jí žeru, neustále jí kreslím (rukou)

KazuKira
-úplně jsem se zamilovala do tohoto editu, nevim jak vy, ale strašně se mi to líbí :-D
-text znamená Vždy jsi tu pro mě byl

Ainaru Sorakage
-mladší sestra Shirity, která bohužel vypadá o dost starší a která je bohužel už po smrti :-(

Nauriko Tsumasaki
-pochází z Travnaté
-Tsumasaki klan je příbuzný s klanem Tomori, který sídlí v Konoze
-Tsumasaki znamená špička paty
-budu muset hodně cvičit na brýlích :D

Akio a Orino
-starší collab s kamarádkou, která dělala Akia (chlapce)

Kantana a Kira v RTN
-Kira a její přítelkyně Kantana (kamarádky RPC), co touží po zmrzlině v Road to Ninja, Kira se tady outfitem příliš podobá Hinatě, což se mi nelíbí :-D

Shirita a Mayu
-klanový collab s Alex (tvůrce Sorakage klanu)

Sio a Fuyu
-collab s random člověkem, která tvořila děvče a já samozřejmě chlapce (už znáte můj styl :D)

Kira (request)
-na požádání mi kamarádka nakreslila Kiru, i když vypadá celkem jinak, pořád je to ona :-D

Yoko (request)
-opět na požádání, od Peu, co mi nakreslila Yoko

Free grafika 0.2 - stamps

22. prosince 2014 v 15:12 | Loan |  digitální tvorba
Další stampsky na téma gejša.
Zdroj si buď uveďte nebo ne, ale nevydávat za své. :-)


Recenze: Blood-C (anime)

20. prosince 2014 v 0:52 | Loan |  anime | manga
Název ve znacích: ブラッドシー
Anglický název: Blood-C
Žánr: akční, fantasy, tragédie, horor, youkai, shoujo
Z roku: 2011
Počet epizod: 12
Příběh: Ukishima je svatyně nacházející se ve starém malebném městečku u jezera. Mladá dívka Kisaragi Saya (zdejší kněžka) tu žije se svým otcem, Tadayoshim.
Saya ve dne žije životem normální studentky střední školy na Sanbara akademii, ale v noci loví tak zvané Staré, kteří mají nadpřirozené schopnosti a živí se lidmi. Pouze Saya má tu schopnost je porazit.
!!POZOR, TATO ČÁST MŮŽE OBSAHOVAT SPOLERY!!
Názor: objeví se po 2. zhlédnutí, jelikož si to nepamatuju...

Online:
CZ titulky: hns, shirai
AJ titulky: kissanime
AJ dabing: kissanime


Kdyby byla chyba, napište.
photobucket.com, google.com a ze svého počítače/mobilu.